Web Sitesi Eklentilerine Dikkat! Kripto Paralarınızı Kaybedebilirsiniz?

Tehlikeli eklenti…

Web tarayıcı eklentilerini kullanırken dikkatli olmalıyız. Bleeping Computer adlı araştırma şirketinin raporlarına göre çok sayıda Firefox kullanıcısı SafePal adlı bir kripto para donanım cüzdanının meşru bir uzantısı gibi görünen sahte bir eklenti nedeniyle kripto paralarını dolandırıcılara kaptırdı.

SafePal’da şikayetçi oldu.

Kendi tokeni de bulunan SafePal aslında en güvenilir kripto cüzdanlarından. 2018 yılında piyasaya giren oluşum en çok bilinen ve güvenilen oluşumlardan biri. Burada ki dolandırıcılık vakası SafePal oluşumundan bağımsız bir yapı. SafePal’ın isminin bir benzerini kullanarak yatırımcıları kandıran eklenti markanın da ismini karalamış oldu. Bu durumdan dolayı SafePal şirketi de şikayette bulundu.

Kötü amaçlı uzantıyı indiren kullanıcıların ne kadarının mağdur olduğu belli değil. İşin en korkutucu olan tarafıysa Şubat ayından beri aktif olarak kullanılması. Şikayetçi olan kullanıcıların sayısı artıktan sonra uzantı hızlı bir şekilde yasaklandı. Firefox tarayıcısı bu zamana kadar eklentiyi yasaklamaması büyük eleştiri konusu oldu. Çünkü eklentiye yapılan yorumlarda durum aslında kendini daha önceden ele veriyordu.

Polise eleştiri geldi.

Kötü niyetli kişiler tarafından dolandırılan kullanıcılar polisin hacker’ı takip edemediğini iddia ediyor. Gerçi polislerin takip edebilmesi oldukça zor. İnternet dolandırıcılığı oldukça korkutucu seviyelere ulaşabiliyor ve polisinde yapabilecekleri normal dolandırıcılığa göre daha kısıtlı.

Dolandırıcılık kripto dünyasında yaygınlaşıyor.

Hackler ve dolandırıcılık, kripto para endüstrisi gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi Satoshi Nakamoto tarafından kaydedilen ilk Bitcoin web sitesi Bitcoin.org, geçtiğimiz hafta bir güvenlik ihlali yaşadı. Bu ayın başlarında, Apple’ın geleneksel etkinliğinde Bitcoin çekilişi yapacağını duyuran sahte bir YouTube yayını kapatılmadan önce yaklaşık 170.000 izleyiciye ulaştı.

Kaynak : Onedia